Kimseden sır tutmasını beklemeyin

Kimsenin sır tutmadığını aklınızdan çıkarmayın. Bunu bildiğinize göre, bu bilgiyi yararınıza kullanabilirsiniz. Bunun da dört yolu vardır:

Birincisi: Önce, sırrınız olmasın. Kendi kendinize, bir sırrın neden gerekli olduğunu sorun. Utandığınız bir gerçeği saklamak için mi? Öyleyse, gerçekleri değiştirin. Yoksa, bilmeye hakkı olan birini sakladığınız konuda karanlıkta tutmak için mi? O zaman sırla yalan arasında hiç fark kalmaz, öyle değil mi?

İkincisi: Sırrınız varsa riski en aza indirin. Tek gerçek sır, kendinize sakladığınız dır. Söylediğiniz her kişiyle, sırrınızın yayılma ihtimali artar. İçinizi mümkün olduğunca az insana açın. Sırrınızı açtığınız kişilerin sayısı asla iki veya üçü geçmemeli. Bu sayı üçün üstündeyse, hayatınızı herkesin önüne sermiş sayılırsınız. Sırrınızı söyleyeceğiniz kişileri

dikkatle seçin. Gerekirse onları sınayın. Önemsiz bir sırrınızı açıklayarak, kulağınıza gelmesini bekleyin. Birine sırrınızı açtıysanız (en güvenilir kişi olarak saydığınız sekreterinize bile) herkesin duyacağını varsayın. Er ya da geç her sır kulaktan kulağa yayılır, genellikle de çok kısa zamanda. Sırrınız duyulmuşsa ve siz bunun farkında değilseniz, karanlıkta kalan sırrınız değil, siz olursunuz.

Üçüncüsü: “Sırları” ustaca bir haberleşme yolu olarak kullanın. Genç bir yönetici adayı olduğunuzu farz edelim. Patronunuza, (ona söylemeden) kendinizi geliştirmek için gece kurslarınıza başladığınızı anlatmak istiyorsunuz. Bunun için patronun sekreteriyle arkadaş olan bir sekreterle konuşmanız yeter. Sekretere, bu kurslara katıldığınızı ve tamamlayana kadar patrona söylemek istemediğinizi anlatın. O gece, patronunuzun ne kadar azimli ve çalışkan biri olduğunuzdan haberdar olduğundan emin, rahat rahat kurs öğretmenini dinleyebilirsiniz.

Dördüncüsü, “Sırları” bilgi toplamak için kullanın. Bürodaki dedikoducuları dinleyin. Kısa zamanda iyi bir ajan olabilirsiniz. Bilgiyi ancak bilgi karşılığında satın alabileceğinizi unutmayın. Etkili bir ajan, dedikoduya karşılık dedikodu, habere karşılık haber, gerçeğe karşılık gerçek vermesi gerektiğini bilir. O yüzden, sahip olduğunuz bilginin gücünü asla küçümsemeyin. Hiç bir giz, zaten uzun süre sır olarak kalmayacağı için, satış değeri varken ondan yararlanmasını bilin. Çürüyüp kokuşmadan ondan kurtulun. Her sır kendi felaketinin tohumlarını taşır. Dikkatli olmazsanız, sizinkileri de… 

Kaynak: Richard Conarroe – Yönetimde Altın Kurallar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.