Şirketlerin sağlığını hangi kriterlerle ölçelim?

Bir şirketin stratejisinin etkinliğini değerlendirmek İçin, sadece şirketin mali sağlığı değil, aynı zamanda stratejik sağlığı üzerinde de durulmalıdır. Bir şirketin mali sağlığı, mali sonuçlar kullanılarak kolaylıkla ölçülebilir. Ancak bu sonuçlar bir şirketin sadece geçmişine dair iyi birer göstergedir, geleceğine dair değillerdir. Bir geleceğini doğru biçimde değerlendirmek için, bu göstergelerin ötesine geçmeli ve şirketin stratejik sağlığına dair göstergelere bakmalıyız. Bu göstergeler arasında bazıları:

  • Müşteri memnuniyeti oranı ve bu konudaki gelişmeler.
  • Üretim hattındaki yeni ürünler. Yeni ürün geliştirme hızı.
  • Yönetim ekibinin niteliği ve kalitesi.
  • Çalışanların morali. Çalışanların iş değiştirme oranlarındaki değişimler.
  • Geçmişe oranla ve en iyi rakiplere oranla mali sonuçlar.
  • Dağıtımcıların geri bildirimleri.

Bu göstergelerin her altı ayda bir gözden geçirilmesi, üst düzey yönetim ekibine stratejinin işleyip işlemediğiyle ilgili bir fikir verecektir. Onu değiştirmek için doğru zamanın ne olduğunu kimse bilmese bile, burada önemli olan bir stratejinin sürekli biçimde sorgulanmasıdır. Piyasadan öğrenebileceklerinizin ve müşterileriniz için yapabileceklerinizin daima daha fazlası vardır.

Hiç bir strateji mükemmel değildir. Bu yüzden de bir şirketin, mevcut stratejisini sürekli geliştirme yönünde çaba harcaması gerekir.   

 www.aslantozcan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.