İki numaralı adamın gücünü asla küçümsemeyin

İki numaralı adama aldırış etmediniz. Pekâlâ, siz bilirsiniz!
Onun ötekilere benzemeyen bir mevki vardır. Gücü kısıtlı olduğu için, elindekini azami şekilde kullanır. Evet demeyebilir, ama her zaman hayır gücüne sahiptir. Etkisi süreklidir. Karar verirse, size engel olabilir. Bir numaralı adamla olan anlaşmalarınız da onu ihmal ederseniz, sizi cayır cayır yakabilir.
İki numaralı adam kimdir? O, müdürün yardımcısı, emiri veren ikinci adam, genç ortak, ya da patronun sağ koludur. Bazen, kendisine yardımcı sıfatı, ya da ayrıcalıklar verilmiş sekreter olabilir.
İki numaralı adam, bir gezegene benzer; gücünü çevresinde döndüğü yıldızlardan alır. Böyle bir mevkide iyi olabilmek hayli zordur. Bir numaralı adama bağlı olarak çalışmak, genellikle işletme içindeki en zor görevdir. Onun işini kolaylaştırırsanız, kendi safınıza geçirebilirsiniz. O, düşmanlığını kazanmamanız gereken biridir. Sırası geldiğinde sizi destekleyebilecek en önemli kişidir.


İkinci adam durumundaki güçlü biri, işletmede harikalar yaratabilir. Ne yazık ki, bu durumdakilerin pek çoğu ellerindeki olanakları kavrayamazlar. Görünüşe bakarak görevlerinin sınırlamalarını kabul ederler. Mevkilerinin gücünü ortaya çıkarabilmek için hiçbir zaman hayal güçlerini kullanmazlar. Elbette görevinin olanakları fark edenler de çıkabilir. Ne yazık ki onlar da, bu konuda bir şey yapabilecek beceriye sahip değildir. Çok değişik tipte ikinci adam vardır. Bunlardan bazıları gölgede kalmaktan nefret eden bir numaralı adamlardır. Bazıları, tahtın arkasındaki güçtür. O kadar etkili bir yere sahiptirler ki, bir numaralı adamın kararlarını onlar erirler. Bir de kıskanç tipler görülür. Böyleleri, bir numaralı adamla ilişkiye giren kendileri dışındaki herkesten nefret ederler. Koruyucu, mutlu, duyarlı, kendini göreve adamış, özgüveni olan-olmayan, yardımsever, istikrarlı ve aklınıza getirebileceğiniz her tipte ikinci adam vardır.
Ne tipte olursa olsun ve ne kadar açık görüşlü bulunursa bulunsun, iki numaralı adamlarla olan ilişkilerinizde aşağıdaki kurallara uyun.
Önce, bir numaralı adamla yaptığınız görüşmelerde, ikinci adamı asla atlamayın. Doğrudan doğruya iki numaralı adamla görüşün. Onun onayını aldıktan sonra, patronuyla görüşün. Bu durumda bile, onu gelişmelerden sürekli olarak haberdar edin. Sizin ve patronunun verdiği bir karara karşı çıkarsa, ne yapmanız gerektiğini ona sorun. Durumu patronla görüşüp size yeşil ışık yakana kadar bekleyeceğinizi söyleyin. İki numaralı adamı olayların dışında bırakıp, gücünüzü kullanarak karar verirseniz, bir numaralı adamla doğrudan görüşme şansını tamamen kaybedebilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız olduğunda, iki numaralı adamdan daha iyi birisini bulamazsınız.
İki numaralı baş oyuncu olmadığı için pek çok işletmede fazla önemsenmez. Ama patrona yakınlığı nedeniyle, bir düşünceyi en kabul edilir biçime nasıl getireceğinizi size söyleyebilir. Size böylece yardım ettikten sonra, büyük bir ihtimalle düşüncenizle ilgilenecek ve girişiminizde sizi destekleyecektir. Şimdi, eğer bir numaralı adam sizseniz, sağ kolunuzla çalışmanın bir kaç püf noktasına değinmek istiyorum; Önce, anlaşabileceğiniz tipte bir iki numaralı adam seçin. Nasıl birini arıyorsunuz? Kalıcı bir yardımcı mı, yoksa eğitip ileride yerinizi bırakabileceğiniz bir veliaht mı? Yardımcı arıyorsanız, güçlü yönleri sizin zayıf yanlarınızı kapatacak ve yardımcı durumunda bulunmaktan memnun olacak birini bulun. Eğer iki numaralı adamı, yerinizi alacak şekilde eğitmek istiyorsanız, yetenekleri sizin yeteneklerinize uyan, amaçları sizinle aynı olan birini seçin. Bu adayda, sürdürdüğünüz göreviniz için gerekli bütün yetenekler olmalıdır.
İkincisi, iki numaralı adamın işindeki bütün belirsizlikleri ve kuşku götüren yönleri kaldırın.
Görevinin ne olduğunu bilmeme sorunu olmasa da, iki numaralı adam durumunda bulunmak zaten yeterince zordur. Çünkü bu çoğu zaman onların kaderidir ve bu kader genellikle patronun suçudur. Ona açıkça, görevinin ne olduğu, sorumlulukları, otoritesinin sınırları, hedeflerinin ne olması gerektiği, sonuçlardan ne dereceye kadar sorumlu tutulacağı, etkinliğinin nasıl ölçüleceği söylenmelidir.
Üçüncüsü, iki numaralı adamın işinden memnun olması sağlanmalıdır. Bu adamlar, işin hep dertli yanını üstlendikleri için mutsuzdurlar. Bütün övgü, saygı, ayrıcalık, otorite ve mevki, birinci adamın elindedir. Böyle bir mevkideyseniz, işinizden memnun olmak için yeterince nedeniniz vardır. Bu nedenle, hayırsever olun, kendi mutluluğunuzu onunla paylaşın. Bakın nasıl işine dört elle sarılacak.
Eğer siz iki numaralı adamsanız, uygulamanız gereken iki önemli kural var:
Önce
görevinizin kısıtlamalarını, filozof gibi kabul edin. Bir yerde ikinci adam olmak demek, hemen hemen patron olmak demektir. Ama öte yandan, bu ikisinin arasında dünyalar kadar da fark vardır. Ast olmanız sizi huzursuz etmesin! Ast olmanın yarattığı duyguyla mücadele etmeyin. Patronunuza karşı tavır koymayın. İkinci adamların pek çoğu sırf bu yüzden etkinliklerini kaybeder. Destekleyen biri rolünde de, bu olumlu tavrınızla yıldız olabilirsiniz.
İkincisi, görevin özel avantajlarını öğrenin ve kullanın. Bir düşünün: İki numaralı adam olarak öğrenmek için ideal bir mevkiniz var. Patrona yardım ettiğiniz için, göreviniz onunki kadar büyük sayılır. Patronun işi nasıl yaptığını izleyip ona yardım ederek, sorumluluğu üstlenmeden bu görevi kendiniz de deneyebilirsiniz. Böylece, bir numara olduğunuzda, işi daha iyi yaparsınız.
Üçüncüsü, bulabileceğiniz en iyi bir numaralı adamla çalışın. Onu daha iyi göstermekle, çevrenizde siz de daha iyi bir izlenim bırakırsınız. O ne kadar daha iyi olursa, siz de o kadar iyi öğrenirsiniz.

İki numaralı adamlar, iş hayatında en fazla yanlış anlaşılan kişilerdir. Patronu, patronuyla iş yapan kişiler, hatta çoğu zaman bizzat kendisi, kendini yanlış değerlendirir. Eğer onu yanlış anlarsanız, buna alışık olduğu için, büyük bir ihtimalle sizi affeder. Ama onu küçük görürseniz, ya da patronuyla arasına girerseniz, hiç de hoş olmayan bir mücadeleyi başlatmış olursunuz. 

Kaynak: Richard Conarroe – Yönetimde altın kurallar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.