Satıcılar Onurlu İnsanlardır.

Tüm başarılı satıcılar yaptıklarından onur duyar. Çoğu kibirli değildir fikir ve önerilerini almak için dostlarına başvurmaktan çekinmezler ama kendilerine duydukları güven birçok zorluğu yenmelerini sağlar. Kazandıkları ünden onur duyarlar. Bazıları (özellikle işler istedikleri gibi gitmeyince) başarısızlıklarını kabul edemeyecek ya da tartışamayacak kadar kibirlidir, ama çoğu hatalarını kabul eder ve mücadeleye hazır biçimde, gülümseyerek yeniden işe başlarlar. Ara sıra şikâyet ederler ve ender olarak ağlarlar. İftihar duyguları çok güçlüdür.

Tanıdığım bazı insanlar gururu ayıplamaya eğilimlidir. Bunu sadece gururla küstahlığı, kendini beğenmişliği ya da caka satmayı karıştırdıkları için yaparlar. Tarihteki birçok ünlü kişinin kendileriyle iftihar eden insanlar olduklarını hatırlamamız gerekir. İftihar duyguları onları daha büyük başarılara sevk etmiştir ve bazıları alçak gönüllülükleriyle “iftihar” etmişlerdir. Bazıları kendini geri plana atmaktan gurur duyar, ama bu iftihar edilecek bir şey değildir. Büyük işler başarmış onurlu insanların çoğu sahip oldukları benzersiz yeteneklerle böbürlenmez, ama size yanlarından geçen otobüse atlamayı başardıklarını söylemeye hazırdırlar.

Çoğumuz, bütün iyi sporcular gibi kazanmaya azimli, mücadeleci kişileriz. Zaferlerimizden dolayı gıpta edilmeyi severiz. Başarılarımızı anlatmayı severiz. Kaybetmemek için mücadele ederiz. Kesintisiz bir başarı zincirinden daha çok sevdiğimiz başka bir şey yoktur. Kendinizi geliştirmeniz ve yakın arkadaşlarınızla aile mensuplarınızın size aktarabileceği olumsuz düşüncelerin etkisinden sakınmanız için size, etrafınıza bakmanızı ve başarılı bir satıcıyı incelemenizi önerebilirim. Sadece ününü bildiğiniz bir kişiyi yakından tanımaya çalışın. Çoğunun, tam da şimdi anlattığım gibi kendileriyle ve başarılarıyla övünç duyduklarını göreceksiniz. Onları örnek alın, onları izleyin, onların yaptığını yapın.

Bir satış gerçekleştirdiğinizde keyiflenin! Kendi kendinizden hoşnut kalıyorsanız bundan utanç duymayın. Dünyaya anlatın bunu! Başarınızla gurur duyun! Rehavete kapılmayın, hemen bir başka satışı gerçekleştirmeye çalışın.

Satıcılar kendileriyle iftihar eden insanlardır. Siz de edin!

Özetle;

  1. Satıcılık dünyanın en zevkli mesleklerinden biridir.
  2. Bir satıcı olarak mesleğinizle gurur duyun.
  3. Satıcılar mücadeleci kişilerdir. Yılmadan bıkmadan satmaya odaklanın.
  4. Büyük bir satışı başardığınızda bundan mutluluk duyun. Mutluluğunuzu başkaları ile paylaşın.
  5. Durmayın satmaya devam edin.

Kaynak: The Joy of Selling

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.