Çalışan Motivasyonunu Öldüren Yöneticilerin Yedi Nörotik Davranışı

Araştırmalara göre yöneticisinden memnun olanların sayısı memnun olmayanların sayısından açık ara yüksek. Kariyerinize kötü yöneticilerle yol alarak başladıysanız ve başarılı yöneticilerle hiç çalışmadıysanız, öğrenme şansınız genelde “ne yapılmaması” yönünde olur.

Bir de durumun diğer yüzü var. Kariyeriniz boyunca hep başarılı liderlerle çalışıp günün birinde motivasyonunuzu her gün yerle bir eden bir yöneticiye denk gelirseniz, dengeniz kuşkusuz şaşacaktır.

İşte size çalışan motivasyonunu öldüren yöneticilerin 7 nörotik davranışı:

Nörotik davranış sergileyen yöneticilerle başa çıkmak büyük enerji ve çaba gerektirir. İster istemez belli bir dönem karşınızdaki yöneticinin tutarsızlıkları yanlış yapmanıza etken olur.

Nörotik yöneticinin tarzı sizde kızgınlık, çaresizlik, güvensizlik yaratacağı gibi sizi depresyona dahi sürükleyebilir. Bu tür yöneticiler etraflarını da nörotik davranışa sürüklediğinden kurum kültürünü de negatif yönde etkilerler.

Yöneticinizin nörotik davranışlarına maruz kalıyorsanız, stres seviyenizin yükseldiği ve iş tatmininizin düştüğünü farkedersiniz.

Nörotik davranış, güç, iktidar ve bağımsızlık kazanmak uğruna sergilenen davranışlardır. Nörotik davranan yönetici anksiyete, obsesif düşünceler ve kompulsif hareket gösterir.

Nörotik yönetici düşünce sistemi ve algılamasında, duygularını yaşayış şeklinde sorun yaşar: karşı tarafı anlamakta, kendi duygu ve korkularını farketmekte yetersizdir.

7 Nörotik Yönetici Davranışı:

Yönetim Stili Çalışana Karşı Tutumu Beklentisi
1.Patlayıcı Tutarsız Benim istediğimi yapmak zorundasın
2.Pasif Agresif Benim istediğimi yapmak zorundasın
3.Rahatsız Edici Ben üstünüm Yaptığın iş yeterli değil
4.Narsistik Ben senden iyiyim Yapılan iş yöneticiye değer kazandırmalı
5.Endişeli Sürekli kendi alanını koruyan Oldukça temkinli
6.Kompulsif Yol vermeyen Tekrar tekrar aynı algıları öne süren
7.Kışkırtıcı Patavatsız Ciddiyetsiz

Kaynak/Yazar: Fatmanur Erdoğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.