İYİ SATIŞCININ ON İLKESİ.

Üst düzey iyi satışçılar on ortak ilkeyi işlerinde ön planda tutarlar ve kendilerine özgü çalışma biçiminin temelini oluşturur.  Bahsi geçen tavsiyeleri sizler için sıraladık;

  1. Kazan-kazan formülünü uygulayın. İyi satışçılar kendi çıkarları kadar müşterilerin ve müşteri adaylarının çıkarlarına da saygı duyar ve her zaman iki tarafın çıkarlarını da en iyi şekilde gözetmeye çalışın. Aynı zamanda en üst düzeyde performans gösteren kişiler olmaya son derece adamış durumdadırlar. Bunun için de sadece elit iyi satışçıların başardığı işleri başarmak için gerekli canlılık, tutku ve yoğunluğu sergilerler.
  2. Hedeflerle yaşayın. İyi satışçılar hedef belirleme ve hedef izleme fanatiğidir. Hedefler günlük yaşamlarının bir parçasıdır.
  3. Eyleme geçin. İyi satışçılar hedeflerin eylem olmadan bir yere varmaya yetmeyeceğini bilirler. Diğer insanlar eyleme geçme ve daha fazlasını yapma niyeti taşırken onlar bunu uygulamaya geçirirler.
  4. Önce satın almayı sonra satmayı düşünün. İyi satışçılar satış süreçlerinin haritasını satın alma süreçlerine ve satın alma psikolojisine göre çizerler.
  5. İyi, anlaşılır bir uzman olun. İyi satışçılar pazar bilgisi, müşterilerin gereksinimleri, sundukları ürün ve hizmetler, değerleri, rakipleri ve satışta başarılı olmak için bilmeleri gereken diğer her şey konusunda uzmandırlar. İyi satışçıların her alanda teknik uzmanlar olmaları gerekmez ama satış yapmak için neyi bilmeleri gerektiğini çok iyi bilirler.
  6. Her gün yeni konuşmalar yaratın, iyi satışçılar ilişkide oldukları kişileri daima beslerler ve onların kalitelerini artırırlar. Yolculuklarını asla vitesi boşa alarak sürdürmezler ve yeni işler bulmak için müşterileriyle, müşteri adaylarıyla ve kendilerine referans olacak kaynaklarla konuşmadıkları bir gün neredeyse hiç yoktur.
  7. Satış getiren konuşmaları ustalıkla sürdürün. İyi satışçılar müşteri araştırma aşamasından gereksinimlerin keşfine, satışı kapatmadan müşteri yönetimine dek bütün aşamalarda satış getiren konuşmaları ustalıkla sürdürürler.
  8. Gündemi belirleyin, değişim ajanı olun. İyi satışçılar tavsiye eder, öğüt verir ve yardım eder. Onlar müşterinin yararına olduğu sürece ısrar etmekten çekinmeyen birer değişim ajanıdır.
  9. Cesur olun. Satışta gerekeni yapmak cesaret ister. İyi satışçılar sadece kendi korkularını yenmekle kalmaz aynı zamanda karşılarındaki zorluklar ne olursa olsun etkin bir biçimde en verimli fırsatları kazanmaya çalışırlar.
  10. Sürekli olarak kendinizi değerlendirin, geri bildirim alın ve kendinizi geliştirin. İyi satışçılar kendileri ile ilgili soğuk ve acı gerçeği öğrenmekten hiçbir zaman korkmazlar. Elde ettikleri bu ”iyi ya da kötü” bilgileri ders çıkarmak, gelişmek ve daha iyi hale dönüşmek için kullanırlar. Bu döngüyü hiçbir zaman elden bırakmazlar.

Kaynak: İkna eden satış sözcükleri. Mike Schultz & Johne Doerr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.