Nasıl etkili satış toplantıları düzenlersiniz?

Bir satış toplantısı düzenlemenin amacı, satışçılarınızı satma eylemine hazırlamaktır. Ancak birçok satış toplantısı, çok sıkıcı ve amacına ulaşmayan bir hale gelebilir.

Satışla uğraşan kişiler, ajandaya uymayan ya da belirli bir amacı olmayan toplantılardan nefret ederler. Eğer toplantıyla ilgili herhangi bir bilgi paylaşımı yapılmazsa, kendileri için çok değerli olan zamanlarının boşa harcandığını hissederler. Satışçılarınızın zamanla yarıştığını düşünürseniz, onların vakitlerini boşa harcamamanın ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Satışçılarınıza her konuda bilgi vermelisiniz.

Bir satış toplantısının başarılı geçmesini sağlayacak tek şey, onu ilginç, kullanılır ve pozitif etkileri olan bir düzeyde tutmaktır. Satış takımınızı yeni bir toplantıya sokmadan önce. Aşağıdaki yolları deneyerek, zamanın daha etkili geçmesini sağlayabilirsiniz:

TOPLANTIYA İYİ BİR BAŞLANGIÇ YAPIN: Satışçılar işe erken başlayan kişilerdir. Eğer o sabah toplantınız varsa, mutlaka güne iyi bir başlangıç yapabilmek için yediklerinize dikkat edin.

SAT1ŞÇILARİNIZI TOPLANTIDA ONURLANDIRIN: Yaptığınız bütün toplantılarda satışçılarınızı, başarılarından dolayı tebrik edin ve onları onurlandırın. Yapacağınız her övgü, diğer kişilerin de bu seviyeye ulaşmaları için onlara cesaret verecektir.

SİPERLERDEN GELEN HİKÂYELERİ PAYLAŞIN: Mutlaka her satış toplantısında bir başarı hikâyesini paylaşın. Bu hikâyeler her zaman dikkatle ve heyecanla dinlenilir ve hedeflere ulaşmaları için satışçılara destek verir. Birkaç gün öncesinden satış ekibinize toplantıda konuşulacak konulan duyurursanız, onlara hazırlanmaları için fırsat verirsiniz. Satış ekibinizdeki herkese, yaptıkları hakkında konuşmaları için fırsatlar verin.

■ İlk iletişimi nasıl sağladılar

■ Hangi şirketlere gittiler, hangi rakiplerle karşılaştılar ve neler yaptılar

■ Neleri başarıp neleri başaramadılar

■ Hangi departmanlardan yardım gördüler

Süreç paylaşımı sürecindeki en önemli noktalardan biri satışçıların yaptıkları hataların da konuşulmasıdır.

SATIŞÇILARINIZI PAYLAŞMALARI İÇİN CESARETLENDİRİN: Her satış toplantısında satışçılarınızın, sahada yaşadıkları olumlu ya da olumsuz şeyleri paylaşmaları için teşvik edin. Bilgileri, deneyimleri ve fikirleri paylaşmak, herkesin daha fazla satış kapamasını ve para kazanmasını sağlayacaktır.

UFKUNUZU GENİŞLETİN: Satışçılarınız gerçek dünyadan gelsinler. Müşterilerinizden birini toplantılarınıza davet ederek, neden sizden satın alma yaptıklarını sorabilirsiniz. Böylelikle doğrudan sahadan bilgi alabilirsiniz.

YAPICI VE POZİTİF OLUN: Satış toplantıları, takım sorunlarınıza odaklandığınız en iyi andır. Burada kişisel sorunlar konuşulmaz. Herkesin fikirlerini uygun bir biçimde dile getirmesini sağlayın ve potansiyel çözümleri bulana kadar satışçılarınıza o konu üzerinde tartışmasını söyleyin.

Haftalık ya da günlük satış toplantılarınız, satışçılarınızın daha fazla para kazanmasını sağlamaya başladığında, bu toplantıların bir dahaki görüşme için zemin hazırlamaya başladığını göreceksiniz.

 Kaynak: Salesmax

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.