Satışta Yönetim ve Motivasyon-1

Satış personeli, organizasyonun ön safhasında, müşteri iletişiminde ana noktada bulunan, daha ilk adımda işin olumlu ya da olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilecek kişilerdir.

Primler ve onlara vereceğiniz çeşitli hediyeler satışçıları motive eder. Çünkü daha çok satış, kendileri adına daha çok verim anlamına gelir. Fakat primle çalışan satışçıları yönetmek ve sürekli motive edebilmek paradan çok daha önemlidir.

Satışçılar, haşarıları karşılığında finansal ödüller alacaklarını bilmeye ihtiyaç duyarlar. Bununla birlikte performanslarının yöneticileri tarafından desteklediğini bilmeye ve işin başarısında kendi paylarının da olduğunun farkına varılmasını isterler. Satış personelinizi çeşitli motivasyonel tekniklerle verimli bir şekilde yönetebilir ve ilham verebilirsiniz:

HEDEF KOYMA: Hedefler motivasyon için kritik araçlardır. Satış hedefleri gerçekçi olmalıdır. Satış personelini cesaretlendirerek, geçmiş performanslarını geliştirebilecekleri bir strateji uygulayın. Başarıyı yakaladığını hissetmesini sağlayacak kısa ya da uzun dönem hedefler tespit edin ve sonuca ulaştıkları zaman onları ödüllendirin. Ellerinden gelenin en iyisini başarabilmeleri için onları yüreklendire-bilirsiniz. Örneğin, onlara herhangi bir gösteri için bilet alabilir ya da güzel bir mekânda yemeğe çıkarabilirsiniz.

Çalışanlarınızın paylaşımlarıyla ilgili hedefler oluşturun. Eğer onları dışlarsanız, kendi fikirlerinin önemsenmediğini ya da anlamsız olduğunu düşünüp hedeflerini dikkate almayabilirler. Onları da akışa dâhil ederseniz, kendilerini hedef ve firmaya daha bağlı hissedeceklerdir.

CESARETLENDİRME VE VERİLERİ DİNLEME: Satış personelinizin fikir önerebileceği ve bu fikirlerin onaylanabileceği bir atmosfer yaratın. Yapılan işlerin geliştirilmesi ile ilgili önerileri varsa, fikirlerin paylaşımı için cesaretlendirilmeye de ihtiyaçları vardır. Düzenli olarak, verileri bir araya getirebileceğiniz birebir ya da eski moda fikirlerin beyan edildiği çalışan toplantıları oluşturun. Fikirleri için çalışanlarınıza teşekkür etmeyi ya da onayladığınızı belirtmeyi unutmayın.

EĞİTİM ÖNERİN: Personelinize önemli olduklarını belli edeceğiniz başka bir yol ise eğitime yatırım yapmanızdır. Birkaç sertifika, yeteneklerin tazelenmesine. Ruhların enerji kazanmasına ve işlerinde düşünmeye iten bakış açıları kazanmalarına yardımcı olabilir. Eğitim, günlük angarya içerisinde güzel bir kaçış sağladığından, performansı ödüllendirmek için de kullanılabilir.

GERİ BİLDİRİM SAĞLAMAK: Yöneticiler, genel durum hakkında bilgi sağlamak ve işlerin gelişimiyle ilgili tavsiyelerde bulunmak durumundadır. Ulaşılmasını bekledikleri ya da beklenen sonuçların gerçekleşmediği durumlarda, azarlayarak eleştirmemeye dikkat edilmeli, bunun yerine olumlu geri dönüşler sağlayarak tavsiyelerde bulunulmalıdır.

GELİŞİM İÇİN OLANAK SUNUN: Performans gösteren satışçılar, sadece finansal olarak ya da takdir edilerek ödüllendirilmemeli, organizasyon içerisinde gelişme olanakları da sağlanmalıdır. Pozisyonlarında durağan olduklarını hisseden çalışanlar. Genel olarak motive olmazlar ve bu pozisyonda kalmak istemezler.

BASKI TAKTİKLERİNDEN KAÇININ: Bazı yöneticiler, gözdağı vererek ya da korkutarak çalışanları motive etmeye çalışırlar. Bu yönetim tarzı kısa dönemli sonuçlar oluşturabilir ancak gerçekte çalışanda stresi yükseltir, işi memnun olunmayan bir ortam haline getirir ve en sonunda insanları daha az üreten ve daha fazla ayrılmak isteyen durumuna sokar.

GÜVEN OLUŞTURUN: Çalışanlarınızın size güvenmesi zorunludur. Eğer bir şey yapacağınızı söylüyorsanız, yapın. Bu sadece çalışanlarınızın size bağlığını sağlamaz. Onlara ayrıca kendilerini, çalışma arkadaşlarını ve müşterilerini nasıl idare edeceklerini de gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.